Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите

Извънредно общо събрание – РК Шумен – 23.04.2025

Уважаеми колеги,
Свиквам извънредно общо събрание на РК на БСЛАФ гр.Шумен. Уведомявам Ви, че събранието ще се проведе на 23.04.2025 год. в залата на МБАЛ- Шумен от 14.00ч. Моля, председателите на комисии и членовете им да присъстват задължително! Събранието е и за всички останали членове на РК Шумен !

ДНЕВЕН РЕД :

1.Отчет за финансовата част на РК на БСЛАФ-Шумен
2.Разяснения от провелия се НС на БСЛАФ в периода 14-16.03.2025г. в гр
.Стара загора.
3.Разни

С уважение : Валентина Узунова ,

Председател на РК Шумен.

Общо събрание – РК Русе 08.05.2025

Уважаеми колеги,

на основание чл.24, ал.4 във връзка с ал.1 и ал.5 и ал.6 от Устава на
БСЛАФ свиквам Извънредно общо събрание на Регионалната колегия на
лекарските асистенти и фелдшерите гр. Русе, на 08.05.2025 г. /четвъртък/
от 17:00 ч. в Зала 1 на Гранд-хотел „Рига“, бул. „Придунавски“ №22.

 

Събранието се проведе при следния Дневен ред:

1. Отчет за дейността на РК на гр. Русе
2. Избор на Председател и Секретар на РК на гр. Русе
3. Разни:
a. Обсъждане на входирани документи към РК на БСЛАФ гр. Русе
b. Актуално членство

08.04.2025г м.ф Иван Георгиев
Гр. Русе Председател на УС на РК на гр. Русе

Честит празник!  

Уважаеми колеги лекарски асистенти и фелдшери,

По случай 7 април - Световния ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина, от името на целия Управителен съвет на БСЛАФ се обръщам към Вас, за да Ви поздравя и да Ви пожелая да сте здрави, удовлетворени от труда си и да се радвате на уважение и признателност от страна на Вашите пациенти! Бъдете все така обичащи и отдадени на нашата професия. Избрали сме да се посветим на най-свещената мисия – подобряването и опазването на здравето и живота на хората. Защото всички ние вярваме, че те са най-ценният дар!

Тази година отбелязваме 7 април с гордостта, че сме свободни професионалисти с отделна и независима професионално-съсловна организация, чиято основна цел е да представлява и преди всичко да защитава правата и интересите на лекарските асистенти и фелдшерите. Пречките и трудностите по пътя ни са не малко, но ние отговорно и неуморно полагаме необходимите усилия за утвърждаването на статута на професията. Уверявам Ви, че непрекъснато и активно работим на различни нива, за да постигнем бъдещи успешни резултати, водещи до благоденстваща професия „Лекарски асистент“.

Честит празник, колеги!  

 

С уважение,

Александър Александров

Председател

на УС на БСЛАФ

 

NOVA NEWS, „Социална мрежа“: Криза с медицински кадри – лекарски асистенти и фелдшери могат да „покрият“ малките населени места

Няма ясно дефинирани възнаграждения и добри условия на труд за медицинските лица. Това мнение изразиха лекарският асистент и главен секретар на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите Христо Иванов и фелдшерът и зам.-председател на Съюза Галина Захариева.

„От 8 500 фелдшерите сме стопени на 2 000. Две трети работят в Центровете за спешна медицинска помощ", заяви Захариева. Тя обясни, че производството на такива кадри е било спряно през 1999 година, а след това обучението на фелдшери се възстановява през 2014 г. Въпреки това Захариева смята, че би било много трудно бързо да се възстановят изгубените кадри, защото образованието им отнема четири години, а желаещите не са много поради липсата на реализация в бъдеще.

Иванов открива проблема в заплащането. "Не получаваме достатъчно възнаграждение за труда, който вършим", посочи той. Експертът сподели, че му се налага да работи на няколко места заради дефицита на кадри.

"Няма единна стратегия за развитието на здравеопазването. Никой не знае как точно ще се реализира, след като завърши и какви форми за професионално израстване ще има. Затова колегите бягат навън", твърди Галина Захариева. По нейни думи дефицитът за медицински кадри е световен и само в Европа се търсят около два милиона медицински специалисти.

Цялото участие на заместник-председателя  и главния секретар на БСЛАФ  можете да гледате чрез бутона по-долу.

БНР, програма „Христо Ботев“: Лекарските асистенти: парадокси, дефицити, потенциал

Ректорът на МУ-Плевен проф. д-р Добромир Димитров, в качеството си на председател на Сдружението на медицинските университети в България, инициира на 10 март първата среща-дискусия за обсъждане на проблемите в приема и обучението на студенти по специалностите в направление "Здравни грижи". Акценти бяха поставени върху необходимостта от повишаване на престижа и привлекателността на професиите "Медицинска сестра", "Акушерка", "Помощник-фармацевт", "Лекарски асистент".

За проблемите и професионалните предизвикателства в сферата в "Нашият ден" говорят Александър Александров – председател на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) и Галина Захариева, зам.-председател на БСЛАФ.

Захариева заявява: "Недостигът на кадри е световен проблем – той не е само в България. В 2021 година в европейското здравеопазване има дефицит на около 2 млн. медицински специалисти. Липсата на медицински специалисти извън страната е причината голяма част от нашите да напускат и да отиват там, тъй като има по-добри условия на труд."

По думите на зам.-председателя на БСЛАФ проблемите в България са много, като част от тях са свързани с образованието – недостатъчни инвестиции в обучението на специалисти, постоянна промяна в учебните планове и образователните програми, професионалния статут на обучаващите се кадри, промените във времето за получаване на образователна степен.

Александров изтъква, че преди реформите фелдшерите са покривали добре малките населени места и отдалечените райони. Системата на здравеопазване е била наситена с качествени, квалифицирани здравни кадри в лицето на фелдшерите. След 2000-та година, когато новата система влиза в ход, се обособяват кабинетите на общопрактикуващите лекари, които заместват фелдшерите. Според българското законодателство здравеопазването трябва да е равнопоставено и на едно ниво навсякъде, затова е въведено правилото хората да бъдат преглеждани непременно от лекари вместо от фелдшери (лекарски асистенти). По думите на Александров проблемът е, че лекарите предпочитат да останат в града и така голяма част от хората не получават медицинска помощ – сериозна празнина в здравеопазването.

"В момента шест университета обучават лекарски асистенти. За съжаление бройките в тях са малко, но интерес към професията има. Имаме разговори вече със Сдружението на ректорите да увеличим бройките и броя на университетите, защото се оказа, че в централната част на Северна България няма университет, който да обучава такива кадри и дефицитът им в лечебните заведения в този район е осезаем. Остава проблемът с привлекателността на професията от гледна точка на последващата реализация", казва Захариева.

Днес фелдшерът е приравнен към лекарски асистент. Правно фелдшерът се ползва с правата на лекарски асистент, но лекарският асистент още няма права. Парадоксът се дължи на нормативни неуредици, по думите на Захариева, която дава пример с Наредбата за установяване на смърт, според която фелдшерите имат право да издадат съобщение за смърт но лекарските асистенти – не, тъй като не фигурират там.

Европейското общество е застаряващо, което води до нуждата от продължително лечение на редица пациенти, подчертава Захариева. За лекарите обаче този тип дейност не е привлекателна – те се интересуват от активната фаза на лечение. Ето защо в почти всички сфери на здравеопазването могат да бъдат внедрени лекарски асистенти, които да се заемат с рутинни медицински практики и да облекчат работата на лекарите в болниците.

Александров допълва, че изгубената връзка между общопрактикуващия лекар и болницата може да бъде осъществена именно от лекарските асистенти.

В момента лекарските асистенти са основното звено в центровете за спешна медицинска помощ и не могат да бъдат заменени с парамедици поради спецификите на българската спешна система, смята Александров.

"Лекарският асистент, като отиде на един адрес при болен човек, извършва широк обем от медицински дейности, които заместват до някаква степен дейността на общопрактикуващия лекар. Този асистент може да вземе пациента с линейка за долечение в болница, но може да окаже на място съответната медицинска помощ, да даде лекарство в домашни условия. На Запад парамедикът качва пациента на линейката и го транспортира в болницата при всички случаи", пояснява Александров.

Цялото участие на Александър Александров и Галина Захариева можете да чуете на звуковия файл чрез бутона по-долу:

Благодарствено писмо

Управителният съвет на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ) изразява своята признателност и искрена благодарност към собствениците, ръководството и екипа на „Главболгарстрой Холдинг“ АД.

Във важен за БСЛАФ момент те ни подкрепиха и предоставиха безвъзмездна финансова помощ на организацията. Така ни предоставиха възможност да използваме представителни офис помещения, които използва не само Съюза, а и две регионални колегии.

Благодарим им, че са истински и достойни хора, които можем да наречем свои приятели и поддръжници на каузата ни за благоденстваща професия „Лекарски асистент” и проспериращ Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите.

Пожелаваме им да са здрави и все така човечни!

 

 

ДИСЕРТАЦИЯ за присъждане на образователна и научна степен „Доктор” на доц. Пенка Врачева

Професиите „Медицински фелдшер“ и „Лекарски асистент“ в България – историческо развитие, съвременно обучение и реализация

 

Основна цел на висшите медицински училища в България днес е подготовка на висококвалифицирани, мотивирани и конкурентноспособни специалисти с компетентност, предполагаща успешна реализация в здравната система.
Осигуряването на качествен кадрови ресурс в областта на здравеопазването е сложно и отговорно предизвикателство. С отношение към него са фактори като обучение и специализация в съответствие с новите стандарти и технологии, напредък на медицинската наука и иновации, дългосрочно планиране съобразено с потребностите на обществото и пазара на труда.
Световната здравна организация (СЗО) определя недостиг и неравномерно разпределение на работна сила в здравеопазването. Прогнозира задълбочаване на проблема в отговор на миграционните и демографски процеси.
“Най-критичният проблем, пред който са изправени здравните системи в света, е недостигът на хора, които да работят в тези системи” СЗО.
България не е изключение от световната тенденция. Демокрацията, членството на страната в Европейския съюз, отварянето на границите за трансфер на професионалисти откриха нови хоризонти за професионална реализация на здравните кадри. Същевременно, нерешени през годините проблеми като:
➢недостатъчни инвестиции в обучението;
➢затруднения във възможностите за специализация на кадрите;
➢неадекватно на отговорностите и демотивиращо професионалистите трудово възнаграждание;
➢недостатъчно финансиране на здравните заведения с последващи от това затруднения и проблеми на работната среда;
➢отсъстваща целенасочена държавна политика в областта на мениджмънта на човешки ресурс в здравеопазването
се превърнаха в основание за българските медицински специалисти да мигрират и търсят други възможности за реализация и кариерно развитие.

Международен опит в развитието на професия „Лекарски асистент“

Световната здравна организация (СЗО) определя недостига и неравномерното разпределение на работна сила в здравеопазването като глобален феномен. Справянето с този недостиг изисква многостранна стратегия. Част от нея е въвеждане на нов вид здравна професия - “Лекарски асистент”.
Направеният обзор проследява възникването и развитието на професия „Лекарски асистент“ в някои европейски страни, САЩ и Канада. Представя успешната реализация на кадрите като професионален и икономически рентабилен модел медицински кадри.
През последните години много европейски държави – Холандия, Германия, Великобритания, включително и България обучават лекарски асистенти. Професията е практикувана в Индия от 2009 г., в Австралия - 2010, Южна Африка, Афганистан, Саудитска Арабия, Нова Зеландия. Страни като Белгия, Швейцария, Франция, Испания, Япония, Сингапур, Украйна, Молдова, Румъния, Латвия, Естония също проявяват интерес в различна степен.
С основание може да се твърди, че „Лекарски асистент“ е професия в процес на глобализация, с добри перспективи за развитие и реализация на кадрите.

Нагласи на студентите от специалност „Лекарски асистент“ за бъдеща професионална реализация

Настоящото проучване, като част от емпирично социологическо изследване, има за цел да установи нагласата на студентите от специалност „Лекарски асистент“ в Медицински факултет гр. Стара Загора за бъдеща професионална реализация. Методи: През периода ноември-декември 2016 г. е проведено полустандартизирано интервю лице-в-лице с всичките 42-ма студенти, обучаващи се по специалността. Резултати: Нагласа за професионална дейност в здравната система на страната заявяват 2/3 от респондентите, като 17 от тях с нагласа за работа в Спешна медицинска помощ (СМП), а 12 – в Първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП). Готовност да работят на село в екип с общопрактикуващ лекар (ОПЛ) заявяват 30 студенти, като обсъждат определени условия за тази дейност. Склонните на работа в болнично лечебно заведение (34-ма) заявяват очакване за практикуване на длъжност „лекарски асистент“ и длъжностна характеристика, съобразена със специфичната квалификация.

Студентите – лекарски асистенти за продължаващото обучение и специализация

Настоящото проучване, като част от емпирично социологическо изследване, има за цел да установи нагласата и предпочитанията на студентите от специалност „Лекарски асистент“ в Медицински факултет – гр. Стара Загора, за продължаващо обучение и специализация, като средство за повишаване професионалната квалификация, с последваща възможност за предоставяне на качествена медицинска помощ, съобразно настоящата в България нормативна уредба и международни тенденции.